Copyright © 2023  Izabela Lapinska

All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Gala finałowa Konkursu Anioły Rzemiosła

20 listopada 2023

Gala finałowa Konkursu Anioły Rzemiosła – poznaliśmy 3 zwycięzców

 

Gala Finałowa Konkursu Anioły Rzemiosła w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie była wyjątkowym wydarzeniem, które skupiło uwagę miłośników sztuki  i rzemiosła artystycznego. Zaprezentowało wybitne osiągnięcia artystów uczestniczących w konkursie. Najważniejszym momentem wieczoru było ogłoszenie trzech zwycięzców konkursu, którzy otrzymali roczne stypendium na dalszą edukację i rozwój.

 

16 listopada 2023 wnętrza Pałacu na Wyspie stały się miejscem dla unikalnych dzieł artystycznych, prezentując różnorodność i talent uczestników konkursu. Mogliśmy podziwiać prace 18 laureatów konkursu, które były prezentowane tego dnia na wystawie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Podczas gali poznaliśmy trzech zwycięzców konkursu. Zostali oni wyłonieni spośród 18 utalentowanych artystów. W tym roku uczestnicy prezentowali swoje prace w trzech kategoriach, ukazując różnorodność rzemiosła artystycznego w Polsce.

 

 

Zwycięzcy Konkursu Anioły Rzemiosła

 

 

Kategoria I - Haft, koronkarstwo, szydełkowanie

Zwyciężczyni: Izabela Brańska – Oleksy

Haft jest jej ogromną pasją. Kocha pełne przepychu hafty historyczne, głównie okresu Baroku. Pragnie zdobyć umiejętności haftowania motywów umieszczanych na szatach liturgicznych. Jest to praca nicią metalizowaną i jedwabiem. Chciałaby poznać tajniki szycia strojów historycznych. Jej skrytym marzeniem jest nauka tworzenia koronek, m.in. koronki klockowej, teneryfki i frywolitki.

Kategoria II -  Złotnictwo, jubilerstwo, biżuteria

 

Zwyciężczyni: Iwona Tamborska

Od 13 lat zajmuje się sztuką jubilerską, która zawsze ma narracyjny charakter i nieodłączny baśniowy wydźwięk. Jej prace są rzeźbami z ukrytymi historiami, które ożywają dzięki noszeniu na ludzkim ciele. Stylistyka prac jest silnie naznaczona wpływami Secesji, jednak jest w niej jakiś słodko-gorzki aspekt, nazywa go „Nową Secesją”. Uprawia sztukę uważności, stara się zrozumieć jak zbudowane są płatki, jak zbudowane są skrzydła owadów, jak poruszają się ślimaki. Czuje, że kiedy tworzy swoje małe dzieła sztuki i ktoś je nosi, daje im małą bajkę do noszenia ze sobą, mały cud, który rozprzestrzenia piękno.

 

 

Kategoria III Ceramika artystyczna

Zwycięzca: Adam Szkołuda

W swoich pracach dąży do prostej i nowoczesnej formy. Kolor stosuję jak przyprawę, która dodaje smaku, ale nie dominuje w pracach. Inspiruje go porcelana jako tworzywo będące połączeniem delikatności i mocy. Chciałby, aby prace tworzone przez niego dawały przyjemność z ich użytkowania.

 

 

Laureaci Konkursu Anioły Rzemiosła

 

Prace wszystkich laureatów konkursu zostały zaprezentowane 16 listopada na wystawie w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wśród laureatów, którzy otrzymali wyróżnienia są:

 

Kategoria I: Haft, koronkarstwo, szydełkowanie

Dorota Chmielewska

Monika Madej

Patrycja Katarzyna Harasym

Anna Miszczak

Justyna Galińska

 

Kategoria II: Złotnictwo, jubilerstwo, biżuteria 

Bartosz Maria Chmielewski

Marta Norenberg

Joanna Komorowska

Monika Tomaszewska

Monika Kalla

 

Kategoria III: Ceramika artystyczna 

Beata Szajdziuk

Magdalena Kopiczko

Mariusz Potyszka

Karina Stefańska

Małgorzata Radomska

 

 

 

 

Konkurs Anioły Rzemiosła zgromadził wielu artystów polskiego rzemiosła, którzy swoimi wyjątkowymi pracami rywalizowali o prestiżowe wyróżnienia. Kapituła jury, złożona z cenionych osobistości takich jak: projektantka mody Izabela Łapińska, Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, uznani artyści doceniani w Polsce i na świecie rzeźbiarz Tomasz Górnicki, plakacista Rafał Olbiński, wybitni fotografowie Marek Straszewski oraz Robert Wolański, miała niełatwe zadanie w wyborze laureatów. Prace były niezwykle piękne i zaskakująco różnorodne, co skłoniło kapitułę do wyróżnienia aż 18 artystów, o trzech więcej niż pierwotnie planowano.

 

Jak podkreśla twórczyni projektu, projektantka mody Izabela Łapińska - Konkurs Anioły Rzemiosła to nie tylko wyjątkowa okazja do docenienia polskiego rzemiosła artystycznego, ale także promocja kreatywności i tradycji, która stanowi nieodłączny element naszego kulturowego dziedzictwa.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Gali finałowej Konkursu Anioły Rzemiosła. To wydarzenie stanowi nie tylko hołd dla rzemiosła artystycznego, ale także cenne wsparcie dla utalentowanych twórców.